Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w STARYM LUBIEJEWIE
Adres

ul. Klonowa 4

07-300 - Ostrów Mazowiecka

woj.mazowieckie

tel. 29 745-32-66

email: zslubiejewo@op.pl

www: lubiejewo.pl

Nasze Wiadomości
28 lipca 2022 roku po raz trzeci przy pięknej pogodzie odbyły się żniwa na gruntach ZS CKR w Starym Lubiejewie. Plony pszenicy ozimej w tym roku są wyjątkowo wysokie i o bardzo dobrej jakości. Dzięki kombajnowi CLAAS Tucano 320 przebiegały sprawnie i bezpiecznie.
Pierwsze tygodnie wakacji już na nami. Szkoła przygotowuje się do kolejnego roku pracy. Bez uczniów wydaje się niezwykle cicha i spokojna. Z nostalgią wspominamy dzień, kiedy była wyjątkowo radosna - Dzień Dziecka i zorganizowane dla jego uczczenia Igrzyska.
Mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć w murach naszej szkoły grupę absolwentów Technikum Ogrodniczego, którzy zdawali maturę w roku 1975. W nostalgiczną podróż po szkole zabrał ich pan dyrektor Roman Malicki w towarzystwie pani Marty Falbowskiej i Andrzeja Sakowicza.
Uczniowie klas trzecich Branżowej Szkoły I Stopnia w ZS CKR w Starym Lubiejewie kształcący się w zawodzie mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych otrzymali z rąk dyrektora szkoły Romana Malickiego zaświadczenia uprawniające do zakupu i stosowania preparatów chemicznych w gospodarstwie rolnym. Zaświadczenia są ważne przez pięć lat i zwalniają z udziału w obowiązkowych kursach umożliwiających stosowanie środków ochrony roślin przez rolników.
W dniu 26 czerwca gościliśmy w naszej szkole Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które poznały sztukę rzeźbienia warzyw i owoców czyli CARVING.
Przy udziale wyjątkowych gości 24 czerwca 2022r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022 w ZS CKR w Starym Lubiejewie. Wśród nich znajdował się Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Marek Zagórski, przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Sejmiku Województwa Mazowieckiego, 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, administracji lokalnej, Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej, związków zawodowych oraz lokalnych banków.
ZS CKR w Starym Lubiejewie jako jedna z nielicznych szkół, podjęła się ważnego zadania – była jednym z wystawców tej imprezy. Wspólne stoisko wystawiennicze przygotowane w ramach współpracy z Wydziałem Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i ZS CKR w Sokołowie Podlaskim cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Największą uwagę przyciągały wykonane sztuką carvingu dekoracje z warzyw i owoców oraz smakowite kompozycje kwiatowe w galaretce. Na naszym stoisku można było obejrzeć: spektakularny pokaz kuchni molekularnej - przygotowania lodów i bezy z wykorzystaniem ciekłego azotu.
Uczennice klasy IIIP4, Patrycja Wojno i Anna Pieczyńska wzięły udział w Ogólnopolskim Międzyszkolnym Konkursie Kulinarnym Smaki Wsi - w Karolewie. Była to X edycja tego konkursu i odbyła się w wersji online. Tematem tegorocznej edycji, nad którą Patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, były Staropolskie desery na polskim stole.
W dniu 9 czerwca 2022 w Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie odbył się turniej wiedzy o krajach anglojęzycznych oraz konkurs na plakat o jednym z krajów. Konkurs został przeprowadzony w celu promowania nauki języka angielskiego oraz wiedzy o krajach, w których językiem urzędowym jest język angielski.
W dniu 8 czerwca w naszej szkole gościliśmy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych. Wspólnie z naszymi gośćmi przygotowaliśmy rogaliki, elementy rzeźb w warzywach a także sporządzaliśmy koktajle bezalkoholowe na bazie soków oraz syropów mieszane metodą shakerowania.
Dnia 31 maja 2022 r. gościliśmy w ZS CKR w Starym Lubiejewie wykładowców z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, z którym podpisaliśmy umowę o współpracy naukowo-dydaktycznej. Odwiedzili nas dziekan Wydziału Agrobioinżynierii i Nauki o Zwierzętach prof. dr hab. Marek Gugała, dr hab. inż. Jacek Sosnowski oraz dr hab. inż. Krzysztof Pakuła.
Nasz tegoroczny absolwent, Piotrek Godlewski znalazł się w wąskim gronie młodych ludzi, powołanych do Rady Młodych Rolników przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Powołanie otrzymał z rąk Wicepremiera Henryka Kowalczyka. Piotrek w Radzie będzie reprezentował naszą szkołę oraz powiat ostrowski.
Dnia 26 maja 2022 roku uczniowie klasy 3P4 i 3PT z opiekunami panią Małgorzatą Gajewską, panią Martą Falbowską i panią Łucją Minga wzięli udział w Dniach Otwartych Wydziału Technologii Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Nasze Video

W sobotę, 22 stycznia 2022 roku na tradycyjnym balu studniówkowym bawili się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice uczniów klas maturalnych - 4PT i 4BT.

Uroczystość odbyła się w "Dworku Nad Stawem" w Podborzu.

Zapraszamy do obejrzenia poloneza w wykonaniu maturzystów.

 

 

Pamiętamy o tych, którzy polegli dla „tej, co nie zginęła”.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w internacie ZS CKR w Starym Lubiejewie.

Autorzy prezentacji: K. Kądziela, K. Zadroga

Czyta: S. Jasionek

Aranżacja zdjęć: P. Podbielski, P. Gwardiak

2 kwietnia 2021 roku – dziś wchodzimy Triduum Paschalne. Uroczyście będziemy obchodzić Wielki Piątek. W niedzielę będziemy świętować Zmartwychwstanie Pańskie. Piątkowy dzień jest też kolejnym dniem przygotowań do świąt. Pomimo pandemii chcemy, aby niczego nam nie brakowało, aby było dostatnio i pięknie. W ferworze świątecznego zabiegania choć na moment zatrzymajmy się i wspomnijmy czas, kiedy to w 2005 roku dotarła do nas bardzo smutna wiadomość – o godz. 21.37 zmarł Jan Paweł II. Miał wtedy 84 lata.
W tym roku obchodzimy 16. rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Był to Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta, aktor i miłośnik gór. Zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, władający wieloma językami oraz inspirator przemian na świecie.
 
Posłuchajmy pięknego wspomnienia przygotowanego przez uczniów klasy 3PT Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie
 
Nagranie przygotowali: Paulina Rakowiecka, Marcin Szulborski, Kasia Pych, Eliza Szymczuk.
Wiersze czytały: Wiktoria Ciurzycka, Paula Matczak, Paulina Kowalczyk.

Montaż: Anna Chrzczonowska.
 
Zdjęcia wykorzystane do prezentacji: zasoby internetowe

Fragment filmu ze strony: https://www.youtube.com/watch?v=C6_XLvQJ0

W dniach 8 - 13 marca odbywał się Internetowy Konkurs Wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie, zorganizowany przez dyrektora Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie, pana Romana Malickiego we współpracy z: 22 Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym, Starostwem Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej oraz Wojskowym Biurem Historycznym. Konkurs odbywał się pod patronatem Pana Grzegorza Pudy, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W kategorii szkół ponadpodstawowych wzięli w nim uczniowie kilkunastu szkół rolniczych. Prezentujemy film podsumowujący konkurs.

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie wraz z rodzicami (absolwentami naszej szkoły:)) nagrali w swoich domach krótkie filmiki z pięknymi świątecznymi wierszami, aby chociaż w ten sposób wprowadzić wszystkich w magiczną atmosferę Świąt.

Mamy nadzieję, że w Wigilijny wieczór połączymy się myślami i sercem.

 

Niech Wasze serca wypełni szczęście,

By wszelkie rozterki nie wracały więcej,

By dobro dane do Was wróciło

I magiczny czas każdemu umiliło….

 

Najlepsze świąteczne życzenia dla wszystkich uczniów, kadry pedagogicznej i pracowników szkół rolniczych

śle dyrekcja i społeczność szkolna Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie.

Jakiś czas temu pisaliśmy o Szkolnym Konkursie Orki, który odbył się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie. Dziś prezentujemy krótki filmik z tego wydarzenia, zrealizowany przez ucznia czwartej klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, Szymona Wagnera.

Dziękujemy za nominację Gminna Biblioteka Publiczna w Wąsewie. Przyłączamy się do akcji #gaszynchallenge
Zachęcamy do pomocy poprzez darowizny pieniężne dla Zosi. Informacje dotyczące akcji znajdziecie na stronie: https://www.siepomaga.pl/gaszynchallengezosia
Do akcji nominujemy Oddziały Sportowe w Ostrowi Mazowieckiej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z akcji.

Przedstawiamy jeden ze sztandarowych kierunków kształcenia w Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie, jakim jest mechanizacja rolnictwa i agrotronika. Tajniki tego kierunku zdradza mgr Andrzej Sakowicz - kierownik Praktycznej Nauki Zawodu. 

W dniach 18.11.2018r. – 01.12.2018 roku grupa siedemnastu uczniów i dwóch nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie wzięła udział w projekcie zrealizowanym ze środków PO WER. Uczniowie z Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki odbyli praktyki w Fundacji „Kształcenie i Rzemiosło” w Paderborn (Niemcy), których tematem było „Staż zagraniczny - szansa rozwoju i sukcesu zawodowego”.

Realizacja projektu miała na celu wspomaganie uczestników stażu i ułatwienie im kształcenia i doskonalenia zawodowego, zdobywania wiedzy, umiejętności i kwalifikacji w celu osobistego rozwoju oraz zwiększanie atrakcyjności kształcenia i szkolenia zawodowego. Powyższy cel został osiągnięty poprzez nabycie, niekiedy doskonalenie, wiadomości i umiejętności teoretycznych i praktycznych w zakresie ochrony środowiska, ekologii i bezpieczeństwa prac w rolnictwie.

Głównymi celami programu projektu było:

  • teoretyczne i praktyczne poznanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych w samochodach, ciągnikach i maszynach rolniczych wpływających na ekologię i bezpieczeństwo eksploatacji,
  • serwisowanie pojazdów pod kątem ekologicznym,
  • zapoznanie się z nowymi trendami w zakresie ekologii i bezpieczeństwa w konstrukcjach samochodów i ciągników.

W czasie zajęć uczestnicy zajmowali się następującymi zagadnieniami:

  • analiza geometrii układów zawieszenia samochodów pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • analiza spalin silników pod kątem wymagań i norm ekologicznych,
  • poznanie nowych rozwiązań układów napędowych pojazdów mających na celu wzrost bezpieczeństwa ruchu.

W czasie pobytu, oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych na terenie Fundacji „Kształcenie i Rzemiosło”, uczestnicy mieli zorganizowane zajęcia w zakładach produkcyjnych (CLAAS, Volkswagen).

W zakładach uczniowie zapoznali się z organizacją produkcji, jaka występuje w niemieckich firmach. Mieli możliwość obserwacji toku produkcji, zastosowania nowoczesnych rozwiązań przy produkcji pojazdów i maszyn rolniczych, zespołów roboczych maszyn, urządzeń i całych nowoczesnych linii produkcyjnych, poznali nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne pojazdów i urządzeń wpływające na eksploatację zgodną z zasadami ekologii i  bezpieczeństwa pracy. Przedstawiciele zakładów pracy, również podczas spotkań, omawiali nowe kierunki i rozwiązania, jakie występują w ich fabrykach. Zajęcia i obserwacja pracy zakładów niemieckich może mieć pozytywny wpływ na późniejszą pracę zawodową naszej młodzieży.

W czasie odbywania stażu młodzież poznawała również kulturę i obyczaje niemieckie. Paderborn, Dortmund były celem programu kulturowego organizowanego w czasie wolnym.

Na zakończenie stażu uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte przez nich wiadomości i umiejętności, które będą mogli wykorzystać jeszcze w trakcie pobytu w szkole podczas zajęć praktycznych, jak  również podczas końcowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz na egzaminie maturalnym z języka niemieckiego.

 

Projekt został dofinansowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca.                                                                

                                                          

M. Król-Jankowska, T. Budzisz

Zdjęcia: M. Król-Jankowska, K.Jarząbek, K. Różański

Uroczyste otwarcie szkoły po generalnym remoncie 21 stycznia 2019 r. 

  • Przemówienie Dyrektora Pana Romana Malickiego;
  • Uroczyste przecięcie wstęgi;
  • przemówienie Pana Ministra Henryka Kowalczyka.

Film zrealizowany przez Redakcja OstrówMaz24.

 

Nasze Zdjęcia