Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w KOWALU
Adres

ul. Kazimierza Wielkiego 9

87-820 - Kowal

woj.kujawsko-pomorskie

tel. 54 284-22-19

email: zskowal@zskowal.edu.pl,

www: www.zskowal.edu.pl

Nasze Wiadomości
Dnia 26 czerwca 2020 r. dobiegł końca rok szkolny 2019/20. Epidemia koronawirusa spowodowała, że w drugim semestrze prowadzone było kształcenie na odległość. W zmienionych warunkach odbywały się egzaminy maturalne i przeprowadzane są nadal egzaminy zawodowe. Inaczej też zorganizowane zostały spotkania z wychowawcami klas i rozdanie świadectw. Uczniowie z zachowaniem obowiązujących środków ostrożności (używanie płynu do dezynfekcji znajdującego się przy wejściu do szkoły, zakładanie maseczek i rękawiczek, odstępy między osobami), w wyznaczonych odcinkach czasowych spotykali się z wychowawcami i dyrektorem szkoły.
W dniu 22 czerwca 2020 r. w Zespole Szkół CKR w Kowalu rozpoczęły się egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie. Swoją wiedzę i umiejętności będą sprawdzali uczniowie klasy III Technikum kształcącym w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz klasy trzeciej Branżowej Szkoły I stopnia w zawodzie kucharz i mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych.
Tegoroczne egzaminy maturalne z powodu z epidemii koronawirusa zostały przesunięte z maja na czerwiec (trwają od 8 do 29 VI) i odbywają się z zachowaniem podwyższonych procedur bezpieczeństwa. Egzaminy pisemne przeprowadza się w tradycyjnej formie, natomiast w tym roku zrezygnowano z egzaminów ustnych. Maturzyści i członkowie zespołów nadzorujących muszą zachować obowiązujące wytyczne sanitarne, czyli zachować dystans, mieć maseczki lub przyłbice, nie wnosić zbędnych rzeczy na salę i mieć własne przybory, tj. długopis, linijkę, kalkulator.
W dniach 28-29 kwietnia 2020 r. odbyło się w naszej szkole pożegnanie tegorocznych absolwentów dwóch klas Technikum. To było spotkanie, na które uczniowie i nauczyciele czekali od kilku tygodni. I choć w niezwykle specyficznych i trudnych okolicznościach, wychowawcy i dyrekcja naszej szkoły wręczyła świadectwa, wyróżnienia i nagrody wszystkim absolwentom.
Dobiegł końca drugi etap SIGG-u, który polega na inwestowaniu środków pieniężnych na rynku kontraktów terminowych na indeksy WIG20 i mWIG40, WIG. GAMES, WIG.MS-BAS, WIG.MS-FIN oraz WIG.MS-PET, a także kontraktów terminowych na waluty oraz kontrakty akcyjne.
Dnia 26 lutego 2020 r. uczniowie klas IV-tych kształcących się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik żywienia i usług gastronomicznych z ZS CKR w Kowalu wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w III Powiatowych Targach Edukacji i Rozwoju. Gospodarzami przedsięwzięcia pod patronatem honorowym Starosty Gostynińskiego był Zespół Szkół im. M Skłodowskiej-Curie w Gostyninie
Dnia 25 lutego 2020 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu odbył się etap szkolny IV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym Wybieram Wybory. Przystąpiły do niego dwie osoby z klasy II Technikum, tj. Dominika Czaplicka i Aleksander Sobierajski. Polegał on na rozwiązaniu pytań podanych w formie pisemnej. Odpowiednio zabezpieczone testy zostały wysłane organizatorom do sprawdzania.
We wtorkowe popołudnie 18 lutego 2020 r. w pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół CKR w Kowalu odbyły się warsztaty z pieczenia pizzy dla dzieci uczęszczających na zajęcia do miejskiej Świetlicy Profilaktycznej Puchatek.
Dnia 14 lutego 2020 r. w naszej szkole odbyły się Walentynki. Sympatyczne dziewczyny obdarowały uczniów serduszkami z napisem "Miłego dnia", rozdawały też pocztę walentynkową. Miłym akcentem było ofiarowanie symbolicznych serduszek mieszkańcom Kowala. Wszyscy byli szczerze zaskoczeni takim podarunkiem.
Uczniowie klasy II BS i II TMiA ZS CKR w Kowalu w dniach 14 i 15 lutego 2020 r. uczestniczyli w XX Międzynarodowych Targi Ferma Bydła i XXIII Międzynarodowych Targach Ferma Świń i Drobiu w Łodzi. Młodzież podczas zwiedzania miała możliwość zapoznania się z najnowszą ofertą firm, jak również wymienić się poglądami z fachowcami.
Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według tego, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano alkoholem. Dlatego by tradycji stało się zadość, uczniowie ZS CKR w Kowalu na zajęciach warsztatowych Koła Żywieniowego wypiekali pyszne pączki pod okiem nauczyciela przedmiotów żywieniowych p. Elżbiety Woźniak.
Dnia 13 lutego 2020 r. do naszej szkoły przybyli przedstawiciele Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW) w Warszawie i Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie w osobach: dr Józef Kobyłecki, Ryszard Winter i Józef Urbański. Celem wizyty było zapoznanie się ze szkołą oraz funkcjonującym u nas szkolnym muzeum, a także dyskusja nad podpisaniem umowy o współpracy obu jednostek.
W sobotę 15 lutego 2020 r. duża sala OSP w Kowalu wypełniła się tegorocznymi maturzystami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, którzy kształcą się w zawadach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Zabawę trwającą do białego rana rozpoczął tradycyjny polonez o rozbudowanym układzie choreograficznym. Później osoby zgromadzone w sali bankietowej wzięły udział w oficjalnym rozpoczęciu balu.
ZS CKR w Kowalu od momentu powstania ogólnopolskiego Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego z siedzibą w naszym mieście jest jego członkiem instytucjonalnym, a nasi nauczyciele chętnie włączają się w różnego rodzaju przedsięwzięcia organizowane przez tę organizację. Dlatego też nie mogło zabraknąć nas na konferencji naukowej pn.: Kobiety w społeczeństwie Polski średniowiecznej, która odbyła się 14 lutego 2020 roku w Kole, woj. wielkopolskie, a przygotowana została przez Burmistrza Miasta Koło, Włocławskie Towarzystwo Naukowe i SKKW.
We wtorek 12 lutego 2020 r. klasy maturalne z ZS CKR w Kowalu wybrały się do Teatru Impresaryjnego we Włocławku na spektakl Żyd na beczce na podstawie utworu Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem. Widowisko cieszy się dużą popularnością i gości na deskach naszego teatru już kolejny raz, niezmiennie gromadząc uczniów zainteresowanych trudną tematyką historyczną.
Nasze Video
Nasze Zdjęcia