Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w KOWALU
Adres

ul. Kazimierza Wielkiego 9

87-820 - Kowal

woj.kujawsko-pomorskie

tel. 54 284-22-19

email: zskowal@zskowal.edu.pl,

www: www.zskowal.edu.pl

Nasze Wiadomości
W dniach 9-10 stycznia 2020 r. Dyrektor Szkoły Andrzej Zdrojewski i koordynator projektów w ramach programu Erasmus+ Małgorzata Muraczewska uczestniczyli w szkoleniu organizowanym przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie pod tytułem Zagraniczne staże zawodowe jako warunek rozwoju edukacji zawodowej - warsztaty dla kadry kierowniczej. Rok 2020 to ostatni rok konkursowy programu Erasmus+. Od 2021 r. będzie nowa edycja Programu Unijnego, wspomagającego szkolnictwo zawodowe. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jeszcze, jaką formę przyjmie nowy program
W dniach 17 i 18 stycznia 2020 r. byliśmy na targach Polagra Premiery, organizowanych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu. Na targi pojechali uczniowie ze wszystkich klas o profilu mechanizacji rolnictwa z opiekunami, ponieważ można było obejrzeć i zapoznać się przede wszystkim z najnowszym sprzętem rolniczym i nowościami wchodzącymi na rynek sprzętu rolniczego.
W pierwszym półroczu roku szkolnego 2019/2020 członkowie Kółka Szachowego naszej szkoły uczestniczyli w trzech turniejach szachowych, które tradycyjnie odbyły się w klubie Puchatek. Nasz przyjaciel Wiesław Matusiak zaprasza uczniów ZS CKR do udziału w miejskich turniejach. Najczęściej do konkursu zgłasza się Aleksander Sobierajski, Krzysztof Szymański, Filip Jędrzejczak oraz nasz przyszły uczeń Tomek Sobierajski – brat Aleksandra.
Grupa młodzieży z ZS CKR w Kowalu wraz opiekunami udała się na Targi Sadownictwa i Warzywnictwa w Nadarzynie. Targi Warzywnictwa i Sadownictwa są jedną z największych specjalistycznych wystaw ogrodniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas już jubileuszowej, X edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, wystawcy z kraju i zagranicy zaprezentowali bogatą ofertę środków produkcji: innowacyjne nawozy, środki ochrony roślin, produkty wspierające produkcję ogrodniczą.
Dni 9, 10 oraz 20 stycznia to czas, w kiedy w naszej szkole odbywały się egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie. Swoją wiedzę i umiejętności sprawdzali uczniowie klas IV Technikum kształcącym w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.
Dnia 20 grudnia 2019 r. przedstawiciele drużyn harcerskich i zuchów z Kowala przynieśli do ZS CKR w Kowalu Światełko Pokoju oraz życzenia świąteczne. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia droga lotniczą. W tym mieście odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany wiedeńczykom i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich
W dniu 20 grudnia 2019 r. w auli ZS CKR w Kowalu odbyły się jasełka bożonarodzeniowe przygotowane przez młodzież pod opieką ks. Mateusza Markowskiego. Jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku... Piękny śpiew kolęd i piosenek świątecznych uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko
Dnia 18 grudnia 2019 r. przybył do naszej szkoły reprezentant Zakładu Karnego we Włocławku, a zarazem jego rzecznik prasowy, ppor. Konrad Górski. W swoim wystąpieniu zaprezentował zebranej starszej młodzieży, w tym tegorocznym maturzystom, możliwość podjęcia pracy w służbie penitencjarnej. Przedstawił wymagania, jakie kandydaci muszą spełnić, specyfikę pracy w zakładzie karnym oraz możliwości awansu i wysokość uposażenia. Zwrócił także uwagę na możliwość kształcenia w Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.
Chociaż do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, to w ZS CKR im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu nadal w najlepsze trwają przygotowania do tego wyjątkowego, spędzanego z najbliższymi czasu. Właśnie z tej okazji do budynku warsztatów szkolnych przy ulicy Kołłątaja 11 przyjechali uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej im. Obrońców Ziemi Kujawskiej w Boniewie wraz z wychowawczynią panią Lilianną Świeciak i opiekunką panią Grażyną Jóźwicką, aby przyozdobić świąteczne pierniki. Pod czujnym okiem nauczycielki przedmiotów żywieniowych, pani Elżbiety Woźniak, mali adepci sztuki kulinarnej przygotowali wyjątkowo piękne i słodkie smakołyki. W tym zadaniu dzieci dzielnie wspierali nasi uczniowie klasy I Szkoły Branżowej I stopnia
Dnia 6 grudnia 2019 r. w Kowalu odbyła się już kolejna, tym razem Mikołajkowa Zbiórka Krwi. Nie zawiedli krowiodawcy z ZS CKR w Kowalu – młodzież, nauczyciele, a także absolwenci stawili się w Społeczno–Kulturalnym Centrum Miasta Kowala, aby podzielić się swym najcenniejszym darem z potrzebującymi. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że tylko w 60 krajach zapotrzebowanie na krew jest w pełni zaspokajane, a musimy pamiętać, że krwi nie da się zastąpić niczym innym. Jest potrzebna w czasie operacji, korzystają z niej ofiary wypadków, a także osoby ciężko chore na różne choroby nowotworowe czy hemolityczne. Tym bardziej raduje nas, że nasza szkolna społeczność potrafi tak chętnie dzielić się tym wyjątkowym, najcenniejszym darem – darem życia.
Dnia 8 grudnia 2019 r. ZS CKR w Kowalu, podobnie jak w latach ubiegłych, brał udział w akcji charytatywnej ŚWIĘTY MIKOŁAJ PRZYJEŻDŻA DO KOWALA. Akcja dobroczynna rozpoczęła się o godzinie 15.00 i zorganizowana została w Remizie OSP w Kowalu. Na uczestników czekało wiele atrakcji. Między innymi występy uczniów naszej szkoły, a także Szkoły Podstawowej i Liceum w Kowalu, zespołu MELODIA, Orkiestry Dętej OSP w Kowalu czy aukcja ozdób świątecznych. Dla miłośników słodkości działała świąteczna kawiarenka, gdzie można było skosztować pysznych, domowych ciast. Środki finansowe zebrane podczas akcji przeznaczane są dla osób potrzebujących, w szczególności dla dzieci niepełnosprawnych z terenu Kowala i Gminy Kowal.
Dnia 7 grudnia 2019 r. nauczyciele, pracownicy i przyjaciele ZS CKR w Kowalu wybrali się do Płocka na legendarny musical METRO. Prapremiera musicalu odbyła się 30 stycznia 1991 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a premiera – 16 kwietnia 1992 w Minskoff Theatre na Broadwayu. Od tego czasu musical zagrano ponad 2000 razy i wciąż cieszy się on niesłabnącą popularnością. W Płocku główne role zagrali Jakub Józefowicz, Natalia Srokocz, Natasza Urbańska, Janusz Józefowicz i Mariusz Czajka.
Dnia 6 grudnia, jak stara tradycja nakazuje, przybył do ZS CKR w Kowalu Święty Mikołaj. I tym razem towarzyszyły mu dwie asystentki, zwane Śnieżynkami. Dotarł on do klas, które w tym dniu miały zajęcia w budynku głównym, na ulicy H. Kołłątaja i M. Konopnickiej. Został bardzo gorąco przyjęty, bo przyniósł kosz słodyczy i uroczy powiew świątecznej atmosfery. Uczniowie poszczególnych klas śpiewali Św. Mikołajowi znane sobie kolędy i zapewniali, że byli grzeczni.
W dniu 6 grudnia 2019 r. odbyła się w siedzibie LMK we Włocławku X edycja Kujawsko-Pomorskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie. Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w tej rywalizacji. Zespół Szkół CKR w Kowalu reprezentowany był przez: Weronikę Lewandowską, Adriannę Kocanowską, Marcelego Skalskiego, Macieja Wilińskiego i Alicję Rybarkiewicz.
Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem w Kowalu odbywa się akcja dobroczynna pod nazwą Święty Mikołaj przyjeżdża do Kowala. Celem akcji jest wsparcie niepełnosprawnych dzieci z terenu naszego miasta i najbliższych okolic, a także dzieci przebywających w domach dziecka. ZS CKR w Kowalu co roku włącza się w tę inicjatywę poprzez wystawienie stoiska gastronomicznego, na którym serwowane są pyszne gofry i pierniczki.
Nasze Video
Nasze Zdjęcia