Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w GOLĄDKOWIE
Adres

Golądkowo 41 G

06-120 - Winnica

woj.mazowieckie

tel. 23 691-40-73

email: sekretariat@zsgoladkowo.eu

www: www.zsgoladkowo.eu

Nasze Wiadomości
W dniach 7-9.01.2020r. odbył się kurs baristyczny skierowany do uczniów kształcących się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. Zawód baristy jest coraz bardziej pożądany na rynku pracy. Głównym celem kursu było wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności związane z profesjonalnym przyrządzaniem różnych rodzajów kaw. Zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej kolejności odbył się wykład, w trakcie którego omówiono m.in. techniki pracy baristy, teoretyczne informacje o kawie, techniki spieniania mleka oraz wykończenia kaw. Następnie uczestnicy kursu odbyli zajęcia praktyczne obejmujące: ustawianie młynka, czyszczenie ekspresu, prawidłowe metody dozowania i ubijania kawy, zasady przyrządzania espresso classico, ristretto, lungo, doppio oraz metody przyrządzania kawy mlecznej: classic cappucino, cafe latte i cafe latte machiato, espresso machiato. Ponadto uczniowie poznali podstawy latte art (art cafe), polegające na wykonywaniu efektownych wzorów na powierzchni kawy lanych z ręki, rysowanych szpikulcem lub malowanych czekoladą. Zajęcia poprowadził certyfikowany barista, Viktor Petrakovskyj.
Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie znalazło się na 200 miejscu w prestiżowym Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020, uzyskując tytuł Srebrnej szkoły 2020.
Aniołowie, aniołowie biali, na coście to tak u żłobka czekali, po coście tak skrzydełkami trzepocąc płatki śniegu rozsypali czarną nocą? Czyście blaskiem drogę chcieli zmylić tym przeklętym, co krwią ręce zbrudzili? Czyście kwiaty, srebrne liście posiali na mogiłach tych rycerzy ze stali, na mogiłach tych rycerzy pochodów, co od bata poginęli i głodu? Ciemne noce, aniołowie, w naszej ziemi, ciemne gwiazdy i śnieg ciemny, i miłość, i pod tymi obłokami ciemnymi nasze serce w ciemność się zmieniło. Aniołowie, aniołowie biali, O! poświećcie blaskiem skrzydeł swoich, by do Pana trafił ten zgubiony i ten, co się oczu podnieść boi, i ten, który bez nadziei czeka, i ten rycerz w rozszarpanej zbroi, by jak człowiek szedł do Boga-Człowieka, aniołowie, aniołowie biali. Krzysztof Kamil Baczyński
Uczniowie klasy pierwszej czteroletniego technikum – technik urządzeń i systemów i energetyki odnawialnej wzięli udział w międzynarodowej konferencji, która została zorganizowana przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Płońsku.
Uczniowie klasy pierwszej technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki odwiedzili firmę EMPRA w Winnicy. Była to pierwsza wizyta u pracodawcy, który jest patronem tej klasy. Chłopcy zapoznali się z zakresem działalności firmy i poznali jej strukturę. EMPRA jest jedynym w Polsce przedstawicielem hiszpańskiej firmy Ramon – producenta pakowarek próżniowych oraz maszyn do przetwórstwa mięsa. Ramon produkuje maszyny już od 1957 roku. Swoje przedstawicielstwa posiada w 54 krajach na całym świecie. 50-cio letnie doświadczenie w produkcji urządzeń sprawia, że firma ma kilkadziesiąt tysięcy zaufanych klientów na wszystkich kontynentach świata. Doceniają oni wysoką jakość wykonania maszyn i ich niezawodne działanie.
11 grudnia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie uczniowie klasy I kształcący się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych mieli możliwość wzięcia udziału w kursie carvingu. Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach. W trakcie całodniowych warsztatów kulinarnych młodzież rzeźbiła kwiaty w warzywach i owocach, z których na koniec powstały piękne, widowiskowe kompozycie. W trakcie kursu każdy uczeń wyrzeźbił również w melonie, motywy kwiatowe. Carving wymaga od ucznia odrobiny umiejętności manualnych, trochę wyobraźni, a reszta to już tylko cierpliwość w tworzeniu piękna.
Uczniowie z klasy drugiej kształcącej w zawodzie technik weterynarii odbyli wycieczkę do Stadniny Koni Janów Podlaski . Miejsce, które odwiedziliśmy jest niezwykle ciekawe, z bogatą historią, istnieje od 1817. To najstarsza państwowa stadnina koni arabskich.
W dniu 5 grudnia 2019 r. uczniowie i uczennice klasy I i II technikum architektury krajobrazu pod opieką nauczycielek Eweliny Frączkowskiej-Khadhraoui oraz Anny Połomskiej uczestniczyli w wyjeździe na Bulwary Wiślane w Warszawie. Podczas wyjazdu uczniowie poznawali nowoczesny styl zagospodarowania terenów zielonych na terenie miast. Mogli zobaczyć wiele nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystania materiałów budowlanych przeznaczanych do tworzenia elementów małej architektury. Zainteresowanie uczniów skupiło się na elementach oświetlenia, ciekawym wyposażeniu i możliwościach adaptacji terenu na potrzeby człowieka pod kątem rekreacji i wypoczynku zarówno czynnego jak i biernego.
W bieżącym roku szkolnym nowością w naszej szkole jest Zielona pracownia. Nazywamy tak zbiór działań podejmowanych przez uczniów i nauczycieli w ramach prowadzenia szkolnego gospodarstwa. Dysponujemy ponad 20 ha użytków rolnych, które stanowią element naszej bazy do kształcenia praktycznego. Posiadamy również bydło rasy polska czerwona i konie, a niedawno w naszej zagrodzie zamieszkały kozy, króliki i kuc. Nad utrzymaniem gruntów w dobrej kulturze rolnej czuwają uczniowie, pod okiem nauczycieli. Planują prace na poszczególnych działkach, wykonują zabiegi uprawowe i zbiory płodów rolnych. Dbają również o szkolny park maszynowy, diagnozują usterki, dokonują napraw i konserwacji pojazdów, maszyn i urządzeń wykorzystywanych w naszym gospodarstwie.
Opinogóra - Oranżeria Muzeum Romantyzmu, to właśnie w tym wyjątkowym miejscu co roku wręczane są stypendia dla najlepszych uczniów, wśród nich znalazła się nasza uczennica Karolina Sołtysiak z klasy III Tmria. Towarzyszyli jej dumni rodzice oraz dyrektor szkoły Ewa Leszczyńska. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznawane jest uczniom szkół średnich, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen, a także mogą pochwalić się szczególnymi osiągnięciami w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.
W dniu 4 grudnia tradycyjnie już obchodzony był dzień Patrona Szkoły. Uroczystość była okazją do przypomnienia życia i działalności Jadwigi Dziubińskiej, osoby niezwykle zaangażowanej na rzecz rozwoju środowiska wiejskiego, kultywowania tradycji i kultury, pokazywania tego, co w tym środowisku jest najlepsze, najpiękniejsze.
W dniu 29 listopada 2019 r. Zespół Szkół w Golądkowie odwiedził Pan Łukasz Samsel, specjalista ds. rolnictwa precyzyjnego z firmy Rol-Brat z Karniewa. Przedstawił uczniom z klasy czwartej Technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki nowoczesne rozwiązania firmy John Deere w zakresie rolnictwa precyzyjnego.
22 listopada 2019 r. w sali gimnastycznej ZSZ nr 1 w Pułtusku odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców.
W ramach realizacji systemowej koncepcji doradztwa zawodowego Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie zorganizował warsztaty zawodoznawcze dla uczniów szkół podstawowych pt. Szukam mojego miejsca w świecie zawodów. W pierwszej edycji warsztatów, które odbyły się 27 listopada uczestniczyli uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy. Celem działania było zainteresowanie młodzieży kształceniem branżowym oraz wsparcie w planowaniu dalszej ścieżki edukacyjnej i rozwoju zawodowego. Podczas warsztatów uczniowie zdobyli wiedzę o zawodach, w których kształci szkoła. Poznali ich specyfikę oraz niezbędne predyspozycje i kwalifikacje do ich wykonywania. Mieli również okazję obserwować jak w praktyce wygląda nauka w danym zawodzie.
26 listopada 2019 r. w sali gimnastycznej ZSZ nr 1 w Pułtusku odbyły się Mistrzostwa powiatu w halowej piłce nożnej chłopców. W zawodach wzięły udział wszystkie szkoły powiatu pułtuskiego. Nasza drużyna zajęła II miejsce ulegając jedynie gospodarzom zawodów. Skład drużyny: M. Lewandowski, P. Pochmara, M. Musieński, K. Łebkowski, D. Głodowski, R. Królak, A. Kurpiewski, D. Ausfeld, B. Soczyński, T. Grzywacz, P. Grad, A. Parzychowski
Nasze Video
Nasze Zdjęcia